Правила виконання будівельних робіт на висоті

Незважаючи на використання сучасного та якісного обладнання під час виконання висотних робіт, нехтування встановленими нормами безпеки часто призводить до досить плачевних наслідків. Саме тому роботодавець зобов'язаний створити максимально безпечні умови праці, а співробітник дотримуватись необхідних правил особистої безпеки.

Вимоги безпеки під час проведення висотних робіт в Україні

Роботами на висоті називаються роботи, які проводяться на висоті понад 1,8 м від грунтової поверхні або тимчасового настилу, а також при знаходженні робочого місця на відстані не більше 2 м від перепаду по висоті. В даний час робітники Києва та всієї України використовують безліч пристроїв для ефективного виконання таких робіт. Це спеціальні пояси, сходи-трансформери, спускові пристрої, люльки будівельні, блок-ролики тощо.

Вимоги безпеки під час проведення висотних робіт в Україні

Незалежно від того, знаходиться співробітник на зазначеній висоті в будівельній колисці або спеціальному мотузковому спорядженні, такий процес є діяльністю підвищеного рівня небезпеки.

Відповідно до чинного законодавства, безпека висотних робіт регулюється «Правилами охорони праці під час роботи на висоті», затвердженими наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 № 62.

Ці правила є обов'язковими для будь-яких об'єктів господарювання Києва та всієї України при виконанні наступної діяльності на висоті:

 • будівництво;
 • монтаж обладнання та конструкцій (або їх демонтаж);
 • ремонтні роботи;
 • проведення реконструкції;
 • експлуатація та обслуговування об'єктів.

До всіх осіб, допущених до висотних робіт, пред'являються такі вимоги:

 • знання та неухильне дотримання всіх інструкцій та розпоряджень з охорони праці та заходів безпеки;
 • дотримання заходів особистої безпеки, а також забезпечення безпеки навколишніх людей під час проведення висотних робіт;
 • використання поясів, касок та інших захисних засобів;
 • регулярне проходження медичних оглядів.

Наприклад, кожен співробітник, допущений до роботи на будівельній люльці, повинен бути оснащений необхідними засобами захисту, знати вимоги охорони праці, правила безпеки, тактику дій в екстреній ситуації, а також технічні характеристики використовуваної люльки будівельної.

Отримати безкоштовну консультацію

+38 067-5000-711

Безпека проведення будівельних робіт на висоті

До основних факторів небезпеки під час виконання висотних робіт відносяться можливість падіння працівника та предметів. Також, небезпека може представляти електричний струм, пожежний стан, підвищення рівня пилу, шуму, вплив погодних умов тощо.

До обов'язків роботодавця входить створення безпечних робочих умов, а саме:

 • наявність стійких та міцних огорож, настилів, драбин, лісів тощо.
 • обов'язкове застосування необхідних засобів захисту;
 • використання технічно справних механізмів та пристроїв, укомплектованих відповідною документацією;
 • забезпечення необхідного рівня освітлення, а також створення безпечних проходів до робочих місць;
 • оперативне вживання заходів з метою ліквідації чи зниження впливу небезпечних і шкідливих чинників;
 • облік метеорологічних умов та індивідуального фізичного стану кожного працівника.

Перелік робіт, що виконуються на висоті, затверджується наказом керівника конкретного підприємства. Працівник допускається до висотних робіт виключно за нарядом-допуском, за винятком екстрених випадків.

Якщо під час проведення висотних робіт виникають не передбачені відповідним нарядом небезпечні чи шкідливі умови, трудова діяльність негайно припиняється. Для захисту робітників від падіння з висоти застосовуються спеціальні захисні засоби:

 • запобіжні пояси;
 • захисні каски;
 • канати страхувальні;
 • пристрої верхолазні запобіжні;
 • спеціальні уловлювачі з вертикальним канатом;
 • захисні сітки, огорожі, знаки безпеки;
 • верхолазне спорядження, яке застосовується з необхідними засобами захисту.

Основний і найбільш оптимальний засіб захисту від падіння – надійна захисна огорожа по вертикалі або перекриття настилом отворів робочої поверхні. Така споруда буде захистом від падіння людей, а також інструментів та будівельних матеріалів.

Купити люльки будівельні у Києві та Київській області

Ключовою умовою гарантій безпеки проведення робіт на висоті є технічна справність обладнання та спорядження, що застосовується. Один із визнаних лідерів з оренди та продажу будівельних люльок компанія «Сімакс Україна» пропонує надійну сертифіковану продукцію, яка пройшла всі необхідні випробування.

✍️ Часті питання

☝️ Під час роботи на висоті чи обов'язково одягати спеціальний пояс?

Так, застосування запобіжного пояса під час виконання робіт на висоті є обов'язковим.

☝️ У яких випадках працівники можуть бути допущені на роботу на висоті без наряду-допуску?

Здійснення робіт на висоті без спеціального вбрання можливе лише для порятунку людей, усунення наслідків стихійних лих та катастроф за умови нагляду відповідальної особи.

☝️ Коли не можна працювати на висоті?

Виконання висотних робіт на відкритій місцевості заборонено, якщо швидкість вітру перевищує 10 м/сек при наближенні грози, зледеніння лісів, ожеледиці, погіршенні видимості.

☝️ Що буде порушення вимог охорони праці під час висотних робіт?

Залежно від тяжкості наслідків, як працівник, так і посадова особа, можуть бути притягнуті до всіх форм відповідальності – від догани та адміністративного штрафу до судимості та реального строку ув'язнення.

☝️ Висотні та верхолазні роботи – це одне й те саме?

Ні, роботами на висоті вважаються роботи на висоті понад 1,8 м, тоді як верхолазні роботи здійснюються на висоті від 5 м, коли працівник знаходиться лише на елементах конструкції.

Отримати безкоштовну консультацію

+38 067-5000-711


Написати відгук

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре

Популярні Статті

Комплектація будівельної люльки ZLP-630. Комплектація

Комплектація будівельної люльки ZLP-630. Комплектація

Фасадна будівельна люлька ZLP-630 складається з:підвісної платформи, консолей, противаг, електричного щітка управління, лебідок, уловлювачів, сталевих тросів та іншого. Нижче детально описується кожен..

19.11.2019
2623
Ролик для троса

Ролик для троса

Сфера будівництва в Україні розвивається досить інтенсивно, тому на вітчизняному ринку щорічно оновлюється асортимент спеціалізованого обладнання, інструменту та техніки. Найбільш затребуваними в да..

20.05.2018
2103
Як працює заклепочник

Як працює заклепочник

Заклепочник – простий та вкрай необхідний інструмент для надійного з'єднання матеріалів. Заклепочники бувають як ручні (механічні), так і електричні (електрозаклепочники). Кожен із видів заклепочник..

12.04.2019
1879
Строительная люлька своими руками

Строительная люлька своими руками

У цій статті ми постараємося розібратися, чи можна самостійно зробити будівельну люльку з підручних засобів. Для цього необхідно з'ясувати, коли виникає необхідність використання будівельної люльки, з..

12.04.2019
1719